Czy warto wyjechać do pracy w Holandii z agencją? Jak jest naprawdę?

Wyobraź sobie, że jesteś fachowcem i chcesz wyjechać do pracy do Holandii. Wiadomo, że każdy ma swoje powody do takiej decyzji. Ale do pracy za granicę często jedziemy dla pieniędzy. Czy warto wyjechać do pracy w Holandii z agencją? Jakie są plusy, a jakie minusy takiego wyjazdu? Oto prawdziwa odpowiedź.

Jak zacząć pracę w Holandii?
W Holandii jest ogromny popyt na pracę – szczególnie w najprostszych zawodach. Łatwo znaleźć zatrudnienie jako orderpicker, przy pracach rolniczych albo w przemyśle spożywczym. Te zajęcia nie wymagają praktycznie żadnych kwalifikacji, a jedynie chęci do pracy. Ale Holandia również otwarta jest na polskich fachowców – np. z branży budowlanej.

Bez względu na zawód – trzeba mieć numer BSN i SOFI. W ich uzyskaniu pomoże właśnie dobra agencja. Podobnie z kwestią założenia holenderskiego konta.

Kolejną rzeczą jest VCA – certyfikat, który potwierdza znajomość zasad bezpieczeństwa na budowie. Jest ważny 10 lat w Holandii, Belgii, Niemczech i Luksemburgu. Jeśli ktoś chce go robić samodzielnie w Polsce – może kosztować to nawet 2000 złotych. W Holandii – 100-200 euro. Ale np. w JobXion – dla pracowników, którzy zdadzą egzamin za pierwszym podejściem – VCA jest za darmo.

Ogromnym problemem w Holandii jest kwestia mieszkania. Na rynku brakuje lokali, ceny są bardzo wysokie i na własną rękę trudno znaleźć atrakcyjną ofertę. Jeśli pracujesz dla dobrej agencji – ona bierze na siebie kwestię zakwaterowania. Po pierwsze – lepiej zna lokalny rynek, po drugie – wynajmując wiele lokali – ma lepszą pozycję negocjacyjną i dzięki temu może zaoferować pracownikom tańsze mieszkania. Oczywiście – zdarzają się agencje, które kwaterują ludzi w hali na paletach. Ale są też firmy działające w inny sposób. Na przykład JobXion zainwestował w zakup 10 domów, w których kwateruje pracowników w domowych warunkach. Jadąc samodzielnie – ogarnięcie zakwaterowania może być dużym wyzwaniem.

Ile można zarobić w Holandii?

Stawki zależą od wieku (do 21 roku życia włącznie są niższe) i liczby przepracowanych godzin. Obecnie (2019), dla osoby w wieku 22 lat i więcej,  minimalna stawka przy 40-godzinnym tygodni pracy wynosi 9,33 euro brutto za godzinę. Od tego należy jeszcze odliczyć podatek i ubezpieczenie zdrowotne. Na rękę zostaje wtedy ok. 7 euro. Jeśli pomnożymy to przez 40 godzin – zostaje niecałe 300 euro tygodniówki. W polskich realiach – świetnie. W holenderskich – niezbyt. Z tego trzeba jeszcze opłacić zakwaterowanie (ok. 100 euro tygodniowo) i jedzenie a czasem nawet za dojazdy do pracy. Zostaje niewiele.

Trochę inaczej jest w JobXion. Tutaj, obowiązują nas wyższe stawki będące efektem porozumień zbiorowych CAO. U nas fachowiec po odliczeniu zakwaterowania ma za 40h pracy co najmniej ok. 430 euro na rękę, czyli prawie 11 euro. Jest z czego odłożyć. A jest to stawka minimalna, która może ulec powiększeniu jeśli ktoś np. jeździ do pracy swoim autem, albo wykaże się i Klient zdecyduje się zaproponować wyższą stawkę.

Jak zacząć więcej zarabiać w Holandii?

Oczywiście – tu nie ma żadnego zaskoczenia – uczciwa praca przynosi zawsze efekty. Dla Holendrów bardzo liczy się to, jeśli ktoś rzetelnie pracuje. Druga niezmiernie ważna kwestia – to język. Dobra znajomość niderlandzkiego jest ogromnym atutem. Jeśli potrafimy się dogadać, pracodawca dużo chętniej zatrudni nas na lepszych warunkach lub na stałym kontrakcie. Czasem wystarczy również znajomość angielskiego albo niemieckiego. Inwestycja w język jest najlepszym sposobem na polepszenie swojej pozycji na rynku pracy.

Dlatego w JobXion organizujemy dla pracowników bezpłatny kurs języka niderlandzkiego zakończony certyfikatem. Holenderski pracodawca w pierwszej kolejności wybierze kandydata, z którym będzie potrafił się porozumieć.

Podsumowując. W internecie często można znaleźć bardzo emocjonalne opinie dotyczące holenderskich agencji pracy tymczasowej. I rzeczywiście – są rożne firmy i ich podejście też może być różne. Ale jeśli wybierzemy dobrą agencję – jej rolą będzie pomóc nam w przyjeździe, zdobyciu i utrzymaniu pracy oraz dalszym rozwoju zawodowym.

Zostaw CV, my znajdziemy dla Ciebie pracę

Nie masz CV?
Zrób je z nami w 5 minut!

Jesteś zapracowany i nie miałeś czasu na przygotowanie CV? Nie szkodzi! Odpowiedz na kilka pytań, a Twoje zgłoszenie powędruje bezpośrednio do rekrutera. Całość zajmie 5 minut!