Holandia – raj dla kibiców sportowych

Piłka nożna jest najpopularniejszą, najchętniej oglądaną i budzącą najwięcej emocji, także tych negatywnych, dyscypliną sportową na świecie. Nie dziwi zatem, że większości kibiców po usłyszeniu hasła „sport w Holandii” przed oczami pojawia się pojawia się pomarańczowa koszulka reprezentacji kraju, który zdobył mistrzostwo Europy i trzykrotnie wicemistrzostwo świata. Na myśl przychodzą także nazwiska wspaniałych zawodników na czele z Johanem Cruyffem, Ruudem Gullitem, Frankiem Rijkaardem, Marco van Bastenem, Dennisem Bergkampem, Patrickiem Kluivertem czy Wesleyem Sneijderem oraz nazwy trzech najbardziej utytułowanych klubów, czyli Ajaxu Amsterdam, PSV Eindhoven i Feyenoordu Rotterdam, regularnie grających i osiągających sukcesy w europejskich pucharach.

Tymczasem poza piłką nożną najbardziej rozpowszechnionymi dyscyplinami w kraju tulipanów są kolarstwo (szosowe i torowe) oraz łyżwiarstwo szybkie (łyżwiarstwo figurowe o dziwo nie ma zbyt wielu zwolenników). Ich przedstawiciele masowo zdobywają tytuły na imprezach rangi międzynarodowej i biją rekordy świata. Wśród najbardziej znanych kolarzy i kolarek warto wymienić Toma Dumoulina, Mathieu van der Poela, Annę van der Breggen oraz Annemiek van Vleuten. Natomiast gwiazdami panczenów są Ireen Wüst, Irene Schouten, Sven Kramer, Jorrit Bergsma czy Koen Verweij, którego Zbigniew Bródka pokonał o 0,003 sekundy w walce o złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Soczi w 2014 roku. Mocną pozycję ma również lekkoatletyka, której przedstawicielami są m.in. Femke Bol (na zakończonych kilka dni temu mistrzostwach świata zdobyła srebrny medal w biegu na 400 m przez płotki), siedmioboistka Anouk Vetter i Sifan Hassan (dwukrotna mistrzyni olimpijska w biegu na 5000 i 10000 metrów) oraz pływanie, będące obecnie domeną Ranomi Kromowidjojo, a w przeszłości Pietera van den Hoogenbanda.

Pobyt w Holandii warto więc wykorzystać na poznawanie nowych dyscyplin, odwiedzanie rozmaitych sportowych aren począwszy od stadionów piłkarskich (również tych, na których mecze rozgrywają mniej nam znane drużyny, takie jak Vitesse Arnhem czy Twente Enschede), pływalni i torów do łyżwiarstwa szybkiego (np. w Heerenven), a skończywszy na welodromach, czyli owalnych torach kolarskich. Niezapomnianym przeżyciem może być również dopingowanie ulubionych szosowców na trasie wyścigu kolarskiego Amstel Gold Race oraz podziwianie kierowców Formuły 1, w tym mistrza świata z roku 2021 – Holendra Maxa Verstappena, podczas zmagań na torze Zandvoort.

Sprawdź Nasze aktualne oferty pracy na stronie:

JobXion – budujące oferty pracy w Holandii – Jobxion – praca na budowie w Holandii