Holenderska emerytura dla pracowników tymczasowych

W Królestwie Niderlandów pracuje ok. 200 tysięcy Polaków. Znakomita większość z nich – w tymczasowych agencjach pracy. Wiele osób zastanawia się, czy będzie miało prawo do holenderskiej emerytury. Niestety, nie od razu. Ale po kolei…

 

Po pierwsze – składki można odprowadzać dla pracowników, którzy ukończyli 21 lat. Co więcej, aby mieć prawo do holenderskiej emerytury, agencja pracy musi odprowadzać składki do StiPP – Stowarzyszenia ds. Funduszy Emerytalnych dla Sektora Usług Personalnych (Stichting Pensioenfonds voor Personeelsdiensten). Przez pierwsze 26 tygodni pracy, agencja nie musi ich odprowadzać. Dopiero po tym, gdy pracownik zdobędzie taki staż pracy u swojego pracodawcy, zaczyna się czas składkowy. Od tego momentu, agencja pracy zobowiązana jest do odprowadzania 2,6% wynagrodzenia.

Jest to tzw. plan podstawowy. Przez kolejne 52 tygodnie obowiązują opisane powyżej zasady odprowadzania składek. Po tym czasie, pracownik przechodzi na plan rozszerzony. Wielkość składki zwiększa się do 12% wynagrodzenia, ale 1/3 z niej (4%) opłaca sam pracownik, a resztę (8%) agencja. Uwaga! Jeśli przerwa w pracy będzie wynosić 52 tygodnie lub więcej, wracasz do punktu wyjścia. Trzeba będzie przepracować znowu 26 tygodni u holenderskiego pracodawcy, aby wrócić najpierw do programu podstawowego.

 

Czy agencja jest zobowiązana do odprowadzania składki? Tak. Oczywiście, jeśli spełniasz wymóg przepracowanych, co najmniej 26 tygodni. Dlatego warto sprawdzać, czy dana składka jest uwzględniona w Salarisie.

 

Prawo do 100% holenderskiej emerytury nabywamy po przepracowaniu 50 lat. Jednak już po 10 latach, mamy prawo do 20% pełnej wartości. Na jej wysokość składają się różne elementy – m.in. składka podstawowa oraz plany emerytalne.

Scroll to Top