Obowiązek podatkowy – Niderlandy

 

 

Odpowiedzialność za rozliczenie podatkowe spoczywa na samym podatniku. W Niderlandach obowiązuje reguła: z fiskusem rozlicza się każdy, kto ma do zapłacenia więcej niż 47 euro podatku. Jeśli otrzymałeś zaproszenie do rozliczenia się, to powinieneś tego dokonać.

Otrzymałeś już Jaaropgave od pracodawcy za 2022 rok? Oznacza to, że czas rozliczyć podatek.

Jaaropgave to zestawienie roczne dochodów: dokument powinieneś otrzymać od swojego pracodawcy do końca lutego. Jeśli miałeś więcej niż jednego pracodawcę to powinieneś otrzymać Jaaropgave od każdego z nich. W przypadku braku meldunku na terenie Niderlandów należy znać konkretne okresy zatrudnienia – będą one potrzebne do przeliczenia ulgi podatkowej.

Zanim przystąpisz do rozliczenia podatku w kraju tulipanów, warto zrealizować formalności w Polsce. Dotyczy to podatników, którzy nie posiadają stałego meldunku w Niderlandach. Jeśli nie miałeś/łaś go cały rok, to zgodnie z nowymi przepisami masz obowiązek złożyć deklarację podatkową w Polsce. W Polskim PIT dokonujesz zgłoszenia dochodów zagranicznych na załączniku ZG.

Jeśli nie masz meldunku w kraju tulipanów, to aby uzyskać dostęp do sporządzenia deklaracji podatkowej, musisz zamówić specjalne kody z Belastigndienst. Taka konieczność utrudnia sprawę, tym bardziej że cały proces odbywa się w języku niderlandzkim. Z pomocą Polakom mieszkającym w Niderlandach przychodzi aplikacja Aangifte24.com. Wszelkie formalności można zrealizować online, przy użyciu prostego interfejsu i co najważniejsze: w języku polskim.

Jedno jest pewne: podatek rozliczyć trzeba. Najlepiej zrobić to jak najwcześniej, aby mieć z głowy formalności. Jest też zaleta: im szybciej złożymy deklarację podatkową, tym szybciej otrzymamy decyzję podatkową.

Sprawdź Nasze aktualne oferty pracy na stronie:

JobXion – budujące oferty pracy w Holandii – Jobxion – praca na budowie w Holandi