Jak segregować śmieci w Holandii

Jak segregować śmieci w Holandii

Segregacja śmieci w Holandii jest bardzo restrykcyjne pilnowana i przestrzegana, ponieważ grożą za to bardzo wysokie mandaty. Trzeba bardzo pilnować aby wszystkie odpady były umieszczane w odpowiednio oznaczonych kolorami workach/pojemnikach, jeśli tego nie pilnujemy możemy spotkać się z tym, że służby komunalne nie zabiorą nam ich a w zamian dostaniemy karę.

Generalnie każdy region w Holandii rządzi się swoimi prawami w tej sprawie. Holendrzy nie są bardzo pro-ekologiczni ale jeśli mogą zadbać o środowisko o to robią.

W związku z tym, każdy Holender bardzo pilnuje segregacji śmieci, bo chce uchronić się od wysokich kar. Kontenery nie zawsze stoją tuż przy domach, nieraz trzeba kawałek przejść się z workiem, a kiedy już są to muszą być oddawane zamknięte, pokrywa musi być opuszczona, ponieważ jeśli jest choć trochę uchylona, kontener już nie zostanie zabrany przez firmę wywożącą śmieci.

Co gdzie i do czego?

Dla osób, które nie mieszkały wcześniej w Holandii, segregacja jest zagadką, nieraz mają problem i się zastanawiają gdzie wyrzucić pojemnik po warzywach czy karton po mleku. Na szczęście holenderskie firmy wychodzą naprzeciw i na opakowaniach produktów przeważnie umieszczają informację, do którego  pojemnika należy daną rzecz wrzucić.

Kontenerykażdy jest oznaczony, ale większość śmieci spada do pojemnika pod ziemią.

Papiermakulaturę wrzuca się do kontenerów i pojemników, czasem trzeba porwać je na mniejsze kawałki aby się zmieściły.

Szkło – wrzucamy do pojemnika z 3 okienkami na szkło białe, brązowe i zielone.

Plastik – tu jest zabawnie, zazwyczaj w poniedziałek, tak jest ustalone w kalendarzu, trzeba je zawiesić na słupie, drzewie lub kontenerze w plastikowym worku.  

Ostatni jest Restafvaljest to, to wszystko co nie zostało wrzucone do kontenerów recyklingowych. Jest to specjalnie, szczelnie zamknięty pojemnik a do jego otwarcie potrzebna jest specjalna karta, na której zapisane jest każde otwarcie i zamknięcie pojemnika, które kosztuje Nas €1,20. Niby nic ale jak zliczymy rocznie to trochę się nazbiera.    

Kaucjaw Holandii zarówno szklane jak i plastikowe butelki są na kaucję, na etykietach znajduje się informacja, która można zwrócić i dostać około 20-25 centów od sztuki. Każdy sklep, który sprzedaje butelki, baterie i żarówki musi posiadać specjalny automat do oddawania śmieci i on zlicza zwrot, który możesz odliczyć od zakupów bądź przekazać na cele charytatywne.  

Gabarytyjeśli mieszkaniec Holandii, chce pozbyć się dużych gabarytów (np. telewizor, pralka, itd.) zamiast wywozić je na wysypisko (ponieważ jest to dodatkowo płatne) lepiej wystawić je na strony sprzedażowe w Internecie lub oddać do kingloopwinkelsów (są to holenderskie komisy z używanym sprzętem).

Scroll to Top